V dobe digitálnej éry sa online platformy stali zrkadlom našich spoločenských, osobných a profesionálnych životov. Facebook, jeden z pilierov sociálnych médií, je priestorom, kde sa stretávajú milióny príbehov, názorov a interakcií. Avšak, s nárastom jeho popularity vzrástla aj tmavšia stránka: primitívne poškodzovanie dobrého mena formou irónie a faktami nepodloženej interpretácie s cieľom získať popularitu zosmiešňovaním a ponižovaním.

Ako to začína:

Primitívne poškodzovanie dobrého mena na Facebooku často začína nevinným komentárom alebo zdieľaním. Môže to byť nepodložené obvinenie, zlomyseľný komentár, alebo dokonca šírenie falošných správ. Často je to výsledok momentálnej frustrácie, nízkeho sebavedomia resp. absencie znalostí v danej oblasti, neinformovanosti alebo zámernej škodoradosti (https://sk.wikipedia.org/wiki/Dunningov-Krugerov_efekt).

Dôsledky:

Dopady takéhoto správania sú rozmanité. Od osobných traum, cez profesionálne škody, až po dlhodobé psychologické účinky. Poškodenie dobrého mena na Facebooku môže zničiť reputácie, vzťahy a dokonca kariéry. Pri správnom postoji ide väčšinou o skúsenosť a poznanie s akým vedomím resp. auditóriom interagujeme v online priestore. 

Ako sa brániť:

  1. Vzdelávanie a povedomie: Byť informovaný o tom, čo zdieľať a ako reagovať na negatívne komentáre.
  2. Právne kroky: V prípadoch vážneho poškodenia mena sa odporúča kontaktovať právneho poradcu.
  3. Ochrana osobných údajov: Aktívne chrániť svoje osobné informácie a nastavenia súkromia na Facebooku.

Čo dodať?

Primitívne poškodzovanie dobrého mena na Facebooku nie je len „online“ problém. Nielenže vypovedá o kvalite a spôsoboch autorov, má aj reálne, hmatateľné dôsledky. Je našou spoločnou zodpovednosťou udržať online priestory zdravé a bezpečné pre všetkých. Ako jednotlivci máme moc a zodpovednosť konať s integritou a rešpektom, nech sme kdekoľvek – online alebo offline.

Zamyslime sa nad tým, čo zdieľame a ako komunikujeme na sociálnych sieťach. Nezabúdajme, že za každým profilom je reálna osoba s reálnymi pocitmi. Buďme súčasťou pozitívnej zmeny v digitálnom svete.

Foto: Glen Carrie

 

P.S.: Tento blog vznikol ako rýchla reakcia na status “kredibilného” nemenovaného Tribunálu, pričom si pravdepodobne z komerčných dôvodov zvolil status z nášho FB ešte z februára tohto roku. Pôvodne som na to nechcel ani reagovať, pretože to zdržuje a nerobím potom, čo ma baví, no keď sa objavili vystrašené otázky v okolí, tak som tomu pár minút zo života dal. A čo sa týka hmyzu, tak som zopár faktov dal v nasledujúcom bloguhttps://www.hilarion.sk/stretegia-konzumacie-hmyzu/

 

P.S.2.: Zdroj na obsah statusu od špecialistu na masmédiá: https://www.smithsonianmag.com/science-nature/the-dna-of-hundreds-of-insect-species-is-in-your-tea-180980367/

Iný zdroj: https://www.foodandwine.com/news/tea-leaves-insect-arthropod-dna