Dlhy budeme splácať za všetko, čo sme si kedy požičali

Kto nepracuje, nech neje! Bolo heslo socializmu. Avšak v prírode je to tak isto. Čo sa nepohybuje, čo nereaguje a čo sa stráni žiť v interakciách daných Vesmírom, to sa samo vyčlení, vydelí a zaniká. A čo je v prírode slabé, má len dve možnosti. Zosilnieť alebo zaniknúť.

Z článku z renomovaného The Guardian sa dozvedáme, že:

Vo Wellingtone je v súčasnosti hospitalizovaných 46 detí pre respiračné choroby, vrátane respiračného syncyciálneho vírusu alebo RSV. Mnoho z nich je kojencov a veľa z nich je na kyslíku. Nárast prípadov zaznamenávajú aj ďalšie nemocnice, ktoré sú preťažené.

RSV je bežné respiračné ochorenie. U dospelých vyvoláva vo všeobecnosti iba veľmi mierne príznaky. Malé deti však môžu byť extrémne alebo dokonca smrteľne choré.  Veľkosť a závažnosť ohniska Nového Zélandu pravdepodobne je daná tým, čo niektorí detskí lekári nazývajú „dlhom imunity“. To je stav, kedy si ľudia nevytvárajú imunitu voči iným vírusom aj opatreniami zavedenými proti Covidu, čo spôsobí, že prípady iných ochorení explodujú na celej čiare.

Ak rok alebo dva uplynuli bez ohňa, na Zemi je viac paliva na zapálenie plameňov

Epidemiológ a profesor verejného zdravotníctva Michael Baker použil metaforu lesných požiarov. “Ak rok alebo dva uplynuli bez ohňa, na Zemi je viac paliva na zapálenie plameňov. Keď konečne príde oheň, horí oveľa prudšie. To, čo teraz vidíme je, že sa nám nahromadilo veľa vnímavých detí, ktoré zmeškali expozíciu, takže teraz to vidia prvýkrát.“

Fenomén „dlhu imunity“ nastáva, pretože opatrenia ako izolácia, umývanie rúk, sociálne dištancovanie sa a masky sú nielen účinné na kontrolu Covid-19. Potlačujú tiež šírenie ďalších chorôb, ktoré sa prenášajú podobným spôsobom, vrátane chrípky, nachladnutia a menej známych ochorení dýchacích ciest, ako je RSA. Na Novom Zélande spôsobili výluky minulú zimu zníženie výskytu chrípky o 99,9% a zníženie RSV o 98% – a takmer úplne eliminovali nárast úmrtí, ktoré Nový Zéland zvyčajne zažíva počas zimy.

„Tento pozitívny vedľajší účinok v krátkodobom horizonte je vítaný, pretože zabraňuje ďalšiemu preťaženiu systému zdravotnej starostlivosti,“ napísal kolektív francúzskych lekárov v štúdii o dlhu z imunity z mája 2021 . Z dlhodobého hľadiska to však môže spôsobiť iné problémy. Ak medzi deťmi necirkulujú bakteriálne a vírusové infekcie, netvoria si imunitu, čo vedie k väčším výskytom epidémií.

Kto a koho zadĺžil?

„Nedostatok imunitnej stimulácie … spôsobil „dlh imunity “, ktorý by mohol mať negatívne následky, keď bude pandémia pod kontrolou a dôjde k zrušeniu obmedzení v oblasti verejného zdravia,“ napísali lekári. „Čím dlhšie sú tieto obdobia„ vírusovej alebo bakteriálnej nízkej expozície,“ tým väčšia je pravdepodobnosť budúcich epidémií.“

Podľa Inštitútu pre environmentálnu vedu a výskum hlásil Nový Zéland za posledných päť týždňov takmer 1 000 prípadov RSV. Obvyklý priemer je 1 743 za celú 29-týždňovú zimnú sezónu. Prírastok zaznamenáva aj Austrália. Preplnené nemocnice vo Victorii zasiahla tiež neobvykle vysoká miera RSV.

“Súčasné prepuknutie choroby nemusí nevyhnutne znamenať, že krajina bude mať celkovo viac prípadov RSV”, tvrdí Baker.  Je možné, že všetky prípady sú zoskupené v súčasnosti, namiesto rozloženia na niekoľko rokov. Ale aj to môže spôsobiť veľké problémy. „Ak dosiahnete prudký nárast, môže to premôcť váš zdravotný systém alebo na neho vyvinúť skutočný tlak, čo vidíme u RSV,“ uviedol Baker.

Súčasné ohnisko choroby už teraz preťažuje novozélandské nemocnice. V nemocnici Middlemore v Aucklande sa herňa zmenila na klinické pracovisko s 11 detskými postieľkami so špeciálnou starostlivosťou. V Aucklande a Canterbury odložili operácie, aby sa zdroje presmerovali na detské oddelenia. Niekoľko nemocníc požiadalo deti do 12 rokov, aby ich nenavštevoval. Vyhnú sa tým šíreniu vírusu. John Tait, hlavný lekár pre okresné zdravotné rady v oblasti Wellingtonu uviedol, že v regióne bolo hospitalizovaných 46 detí, z toho dve na jednotke intenzívnej starostlivosti. Tieto počty sa „neustále menili, keď boli pacienti prepustení a ďalší prijatí,“ uviedol.

Skupina neexponovaných detí

Baker uviedol, že ľudia sú všeobecne vystavení RSV, najčastejšie deti, no najviac vystavení sú v prvom roku života.

„Ak túto expozíciu na určitý čas odstránite, budete mať väčšiu skupinu neexponovaných detí, a preto, ako vidíte v súčasnosti čo sa deje, môže dôjsť k oveľa väčšiemu prepuknutiu, keď budú nakoniec vírusu vystavené.“

Zatiaľ čo RSV je častou príčinou zimnej hospitalizácie detí, zraniteľní sú aj starší ľudia a ľudia s potlačeným imunitným systémom. Ashley Bloomfield, generálny riaditeľ pre zdravie Nového Zélandu, uviedol, že „je určite znepokojený prudkým nárastom prípadov RSV“.

„Minulý rok sme mali veľmi málo RSV,“ uviedol. „Existujú určité špekulácie, že súčasné ohnisko sa môže čiastočne umocniť skutočnosťou, že sme minulý rok nemali žiadne, a preto existuje väčšia skupina detí, ktoré sú na ňu náchylné.“

Zdroj: The Guardian

https://www.theguardian.com/world/2021/jul/08/new-zealand-children-falling-ill-in-high-numbers-due-to-covid-immunity-debt

P.S.: Dlhy budeme splácať za všetko, čo sme si kedy požičali. A nie sú to len banky, kde sme si požičali. My sme hazardovali so zdravím a hazardujeme dodnes. Žetóny v rulete sa požičajú ľahko, ťažšie sa vracajú. Hlavne,  keď sa stráca dôvera „veriteľov“ a dlh u najväčšieho Veriteľa sľubmi a vyhláseniami nesplatíme. Tam sa spláca skutkami!

Aktualizácia 25.7.2021: Holandské nemocnice plné detí chorých na RSV

RSV (Respiračný Syncyciálny Vírus) sa šíri medzi deťmi v Holandsku tak rýchlo, že v utorok boli obsadené všetky postele na detských jednotkách intenzívnej starostlivosti v holandských nemocniciach. Najmenej jeden mladý pacient musel byť prevezený do nemocnice v Antverpách, uvádza AD.

Vypuknutie epidémie RSV sa začalo pred niekoľkými týždňami v Rotterdame a rýchlo sa rozšírilo do Amsterdamu a okolia, do oblasti Nijmegen a Limburg. Vírus je nebezpečný najmä pre malé deti, u ktorých sa môže vyvinúť závažná infekcia dýchacích ciest. Niektoré musia byť hospitalizované na kyslíku, s dodávaním tekutín a kŕmené cez „hadičku“. Po celej krajine sú teraz vážne choré deti a v utorok bolo v krajine obsadených všetkých 90 detských lôžok na JIS.

RS vírus sa zvyčajne šíri v zime, ale kvôli uzamknutiu a opatreniam proti koronavírusu sa minulú zimu neinfikovali takmer žiadne deti. Opatrenia, ktoré zastavujú šírenie koronavírusu, zastavujú aj šírenie ďalších vírusov. A keďže sa vírus RS zvyčajne v lete nevyskytuje neboli holandské nemocnice pripravené na tento príliv. https://nltimes.nl/2021/07/21/dutch-hospitals-full-kids-sick-rs-virus